Екскурсія у Сатанів

Вартість

400 грн.

Тривалість

до 5 год.

Вхідні квитки

дорослий 25 грн.
дитячий 15 грн.

Транспорт

70 км
Замовити

Сатанів - селище міського типу, що знаходиться у Городоцькому районі Хмельницької області. Воно розташоване на території національного природного парку "Подільські Товтри" на лівому березі річки Збруч. Перша письмова згадка про Сатанів датується 1404 роком, коли місто було віддано Петру Шафранцю польським королем Владиславом ІІ Ягайлом. Історики вважають, що виник Сатанів значно раніше, але достеменна дата невідома. У ті часи Сатанів був одним з прикордонних селищ і входив до укріпленої оборонної лінії польсько-литовської держави на її південному кордоні. Загроза нападу татар стримувала розвиток селища, у середині XV століття на березі над Збручем був побудований замок для його захисту. Незважаючи не це, Сатанів багато разів був спалений під час нападу татар. Усе це стимулювало розвиток у Сатанові ремесел та торгівлі, а от хліборобство було у занепаді, тому у 1436 році селищу було надане магдебурзьке право. Для залучення нових мешканців власники Сатанова надавали податкові пільги тим, хто селився на їх землях. Наприкінці XVI століття неподалік від селища був побудований Свято-Троїцький монастир, де розпочинає свою діяльність відомий релігійно-просвітний діяч свого часу Арсеній Сатанівський. У 1617-1618 році Сатанів двічі був спалений та пограбований татарами. Для збільшення оборонного потенціалу Сатанівський замок був обнесений земляними валами, а містечку було вдруге надано магдебурзького права. Війни та набіги тривають, і у 1648 році Сатанів захоплюють козаки, а невдовзі, у 1651 році його знову спалюють татари. У 1667 році відбудоване містечко відходить до Польщі згідно Андрусівського мирного договору. У 1676 році його знову захоплюють, на цей раз турки. У 1699 році Сатанів разом із Поділлям повертається до Польщі, а менше ніж за століття, у 1793 році відходить до Російської імперії після третього поділу Польщі.

Сатанівський замок - пам'ятка містобудування та архітектури національного значення

Для захисту від численних ворогів власники Сатанова побудували фортифікаційну споруду на високому пагорбі неподалік від річки - Сатанівський замок. Фахівці вважають, що збудований він був у XV столітті на місці ранніх укріплень, що датуються XIV століттям. У південно-східному розі замку на лінії внутрішніх стін збереглася кругла башта, що споруджена задовго до відомих документальних згадок про поселення. Ця башта - унікальна пам'ятка архітектури - досить рідкісний зразок мурованого будівництва часів давньої Русі-України. Під кінець XVI століття Сатанівський замок був розширений і набув неправильної п'ятикутної форми з кутовими баштами. Триповерхові башти були з'єднані подвійними мурами - зовнішніми та внутрішніми. Внутрішні стіни стояли на валу і були вищими, а вали і зовнішні стіни були розділені ровом. У деяких місцях висота стін сягала 10 метрів, а загальна площа замку складала 1,5 га. До нашого часу збереглись лише зовнішні мури, східна башта та рештки двох башт, розташованих над Збручем. Сатанівський замок внесено до реєстру пам'яток містобудування та архітектури України національного значення.

Сатанівська міська брама

Окрім замку, до цього реєстру внесено також і Сатанівську міську браму та Сатанівську синагогу. Міська брама - високохудожній архітектурний твір із характерним ренесансним і бароковим декором - розташувалася в південній частині Сатанова, неподалік від місця злиття річки Збруч і невеликої річки Шандрова. Браму закладено в XV столітті на місці давнього в'їзду в Сатанів. У XVI столітті браму перебудували, і вона увійшла у загальну систему оборонних мурів міста. У другій половині XVII століття браму було пошкоджено, а у 1724 року її відновили і надбудували зубчастий декоративний парапет на білокам'яних консолях. Брама кам'яна, квадратна в плані. Товщина зовнішніх стін становить 2,2 м. Проїзд, завширшки 6,8 м, перекрито кам'яним коробовим склепінням.

Сатанівська оборонна синагога - одна з найстаріших у Європі

Сатанівська синагога датується 1532 роком, збудована у стилі ренесансу і є одним з найкращих і найстаріших у Європі зразків синагог оборонного типу, що збереглися до нашого часу. У Сатанові у разі війни кожна з громад (українська, польська, єврейська або вірменська) відповідала за свою дільницю оборони. Центром єврейської дільниці, та й усього південно-західного напрямку, була синагога, з даху якої обстрілювалися підступи до міста». Згідно з ухвалою магістрату, юдейська громада зобов'язувалася за свій рахунок утримувати на стінах оборонної синагоги гарматну батарею та припаси пороху і ядер до неї. У 1754 року було проведено реконструкцію синагоги, про це свідчить напис над входом. На межі XX–XXI століть місцеві жителі розібрали на камінь напівзруйновану бічну галерею, і масивні стіни синагоги поступово стали розходитися, з'явилися перші тріщини. 2015 року синагога була повністю відреставрована, впорядкована також прилегла територія і площа, на якій розташована синагога. Синагога кам'яна і складається з прямокутного головного залу та дотичних до нього знижених приміщень, виглядає як невеличкий замок. Вона має високі мури та міцне склепіння, дах ховається за високі парапети з маленькими стрільницями. Завдовжки головний будинок синагоги 18 метрів, завширшки - 16 метрів.

Сатанівський Свято-Троїцький монастир

Сатанівський монастир - жіночий православний монастир, розташований у селі Сатанівська Слобідка. В 1709-1793 роках був унійним чоловічим монастирем Чину Святого Василія Великого, з 1793 року - православним чоловічим, а від 1899 року - жіночим. Точної дати заснування Сатанівського монастиря не відомо. Відомо, що вже в 1600 році він існував. Біля підніжжя гори, на якій стоїть монастир, знаходилася дерев'яна церква, яка була розібрана в 1744 р., тому що була вже ветха. На куполі був зазначений 1600 р. Після неї залишилися печери, видовбані в скелі. У 1815 р. в монастирі були: Церква Св. Трійці з кам'яною дзвіницею, келії, трапезна, кухня, ще одна дзвіниця, погріб, мури. До монастиря належало поселення, в якому було 41 чоловік та 40 жінок. Вважається, що первісно монастир був дерев'яним. Кам'яні споруди датуються першою чвертю XVII століття. Монастирський ансамбль, що складається з Троїцької церкви, надбрамної дзвіниці з келіями, в'їздної брами та огорожі, 1744 року перебудовано в стилі бароко. Троїцька церква датується першою чвертю XVII століття. У XIX столітті прибудовано бабинець. У 1774 році на південній стіні церкви встановили сонячний годинник. На відміну від годинників в Ужгороді та Меджибожі циферблат тут не намалювали, а вирізьбили на кам'яній плиті. В інтер'єрі церкви збереглися залишки темперного розпису XVIII століття.

Сатанівський єврейський цвинтар - кам'яний літопис громади

Сатанівський єврейський цвинтар (кіркут) з повним правом можна назвати кам'яним літописом громади. Тексти та зображення на різьблених надгробних стелах дозволяють не тільки довідатися про імена і час життя членів громади, але й уявити собі історичне тло її життя, заглянути в світ духовних і соціальних цінностей єврейських громад Східної Європи. Єврейський цвинтар у Сатанові розташувався за межами містечка, приблизно в 500 метрах від міської брами, на високому пагорбі. Цвинтар витягнувся майже на 0,5 кілометра з півночі на південь, ширина його близько 200 метрів. Збереглися лише фрагменти кам'яної стіни, що колись оточувала цвинтар. За датами поховань чітко виділяються дві дільниці: стара, де є близько 500 надгробків XVI–XIX століть, багато з яких заховалися в заростях, і нова дільниця, відділена від старої переліском. Тут близько 3000 надгробків кінця XIX - XX століття. Найстаріший із п'яти виявлених надгробків XVI століття - часу утворення єврейської громади Сатанова - датовано 1576 роком. Найдавніші пам'ятники - це прямокутні стели без декору. Вони нагадують надгробки того ж часу з Німеччини, Польщі та Чехії. Тексти на стелах збереглися лише частково, але іноді з них можна дізнатися дати народження та смерті й імена перших єврейських поселенців Сатанова.

Дізнатись про інші екскурсії

Свята та фестивалі

14.01 - Фестиваль-конкурс "Подольская Маланка»

27-29.03 - Всеукраинский фестиваль-конкурс хореографического искусства "радо-Dance"

25-26.04 - Официальное открытие туристического сезона "Каменец-Подольский туристический"

01-03.05 - Международный рыцарский фестиваль "Форпост"

01-03.05 - Фестиваль кофе "Каменецкая турка»

15-17.05 - Международный фестиваль национальных культур "Остров семи сокровищ»

15-17.05 - Фестиваль воздухоплавания "Кубок Подолья"

16.05 - День города "Каменец объединяет сердца и народы»

27-29.03 - Всеукраинский фестиваль-конкурс хореографического искусства "радо-Dance"

25-26.04 - Официальное открытие туристического сезона "Каменец-Подольский туристический"

+38 (068) 903-35-04